Centar za edukaciju i specijalističke kurseve Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe u Novom Sadu osnovan je 2008. godine. Razvoj inicijative i kreativnosti mladih ljudi jeste važan faktor uspešnog profesionalnog osposobljavanja studenata pre dobijanja diplome.

Obezbeđivanje praktičnog iskustva studentima nije prestiž, već neophodan element procesa obrazovanja. Edukativne vannastavne aktivnosti (praksa u sudovima, tribine, studije slučaja, takmičenja) i specijalistički kursevi, omogućavaju studentima osnovnih i master akademskih studija adekvatnu nadgradnju znanja i bolju pripremljenost za dalji rad u praksi.

Rukovodilac Centra
Prof. dr Miloš Marković

Rukovodilac Centra za edukaciju i specijalističke kurseve.

Pogledajte više

Savremeni problemi bezbednosti simptomi su strukturne krize savremenog svetskog društva i svojevrstan su spoj pitanja unutrašnje i međunarodne bezbednosti. Veliki je broj oblika ugrožavanja bezbednosti država i regiona. Neki od njih su: lokalni i regionalni sukobi, globalizacija i upotreba nuklearnog oružja, korupcija, delovanja destruktivnih sekti, organizovani kriminal, mediji i medijski rat, kriminal i rat u sferi informatike, terorizam (naročito njegovi savremeni oblici). Naročito je bitno pitanje unutrašnje bezbednosti. Oblici narušavanja unutrašnje bezbednosti su takođe brojni: socijalna patologija (kriminalitet, narkomanija, prostitucija, alkoholizam i kockanje,...), ekstremizam, ugrožavanje bezbednosti saobraćaja, narušavanje javnog reda i mira, požari, ugrožavanje životne sredine...

Cilj kursa je da se polaznici upoznaju sa navedenom problematikom i shvate suštinu i značaj koncepta savremene bezbednosti, ali i mogućnosti njenog ugrožavanja. Kurs okuplja veliki broj gostujućih predavača koji se ovom tematikom bave u nauci i praksi.

Svim polaznicima koji uspešno završe pohađanje nastave na ovom kursu, dodeljuje se SERTIFIKAT na srpskom i engleskom jeziku.

Prof. dr Zoran Pavlović

Prof. dr Jelena Matijašević

Kontakt:

Organizovani kriminal u sadašnje vreme ne poznaje granice država i režima. Nastoji da svoju raznovrsnu delatnost uspostavi, održi i proširi na sve one oblasti društvenog života gde može da ostvari odgovarajuću korist. U tim svojim nastojanjima organizovani kriminal ne bira sredstva i služi se raznim načinima, počev od zastrašivanja, primene sile, nasilja, ucene, iznude i korupcije, u zavisnosti od oblasti u kojoj želi da ostvari svoju kriminalnu delatnost u cilju stvaranja nezakonite dobiti i učvršćivanja svojih pozicija.

Cilj kursa je detaljno razmatranje celokupne problematike, uz veliki broj prezentovanih primera iz prakse. Kurs okuplja veliki broj gostujućih predavača koji se ovom tematikom bave u praksi.

Prof. dr Željko Bjelajac

Prof. dr Jelena Matijašević